Union Bands Logo

'19 Student Awards

O.M.E.A. All-State Honor Band Members & Alternates
Kaitlyn Barnes
Jeffrey Davison
Benjamin Edwards
Jakson Friday
Audrey Greeson
Tristan Kilmer
Alex Moyer
Abigail Ren
Kyle Shanahan
Morgan Tate
Anthony Vang
Xavier Williams

OSSAA District Solo/Ensemble Festival: Superior Achievement
Kaitlyn Barnes, Flute
Corinne Bell, Trumpet
Blake Chilcoat, Multi-percussion
Keaton Cissell, Marimba
Annelise Hyunh, Flute
Audrey Greeson, Clarinet
Evan Grim, Marimba
Alex Moyer, Alto Saxophone
Vanshika Patel, Marimba
Cassidy Prag, Flute
Nichole Rains, Flute
Abigail Ren, Clarinet
Destiny Reyes, Flute
Jarod Searcy, Snare Drum
Annie Smith, Marimba
Anabel Topor, Flute
Xavier Wililams, Clarinet

Flute Trio: Abhi Narayanan, Cassidy Prag, Kaylee Smith 
Flute Trio: Annelise Hyunh, Emily Nguyen, Destiny Reyes
Flute Quartet: Robyn Bigbee, Anna Hemm, Haley Riggins, Piper Stokes
Flute Quartet: Kaitlyn Barnes, Anna Chekchakova, Destiny Reyes, Carly Tate
Clarinet Trio: Audrey Greeson, Abigail Ren, Xavier Williams
Clarinet Quartet: Audrey Greeson, Abigail Ren, Morgan Tate, Xavier Williams
Clarinet Sextet: Trey Mandrell, Kimberly Mendez, Odalis Lopez-Saenz, Caroline Pruitt, Jordan Roberts, Xavier Williams 
Saxophone Quartet: David Elmore, Zander DesJardins, Dylan Sneed, 
Saxophone Quartet: Kyler Crissinger, Addison Johnson, Lloyd Kibuka, Evan Xaio
Saxophone Quartet: Matthew Deerdoff, Saylor Hampton, Alex Moyer, Kyle Shanahan
Woodwind Trio: Emily Nguyen, Casey Piercy, Xavier Williams
Woodwind Choir: Nieava Carrera, Matthew Deerdoff, Anna Hemm, Audrey Greeson, Saylor Hampton, Trey Mandrell, Destiny Reyes, Haley Riggins, Jordan Roberts, Daisy Shadley, Kyle Shanahan, Dylan Sneed, William Tran, Jessica Tuttle, Mikayla Wallace, Xavier Williams, Evan Xaio
Trumpet Quartet: Corinne Bell, Autumn Duncan, Jorge Escalera, Alex Etchison
Brass Quartet: Kali Christopher, Elise Emory, Jake Kelley, Josh Villio

OSSAA District Solo/Ensemble Festival: Excellent Achievement
Zander DesJardins, Alto Saxophone
Michael Drew, Clarinet
Jorge Escalera, Trumpet
Alex Etchison, Trumpet
Cadence Garcia, Clarinet
Lauryn Huey, Clarinet
Jennifer Jang, Clarinet
Addyson Jones, Flute
Jacob Lieberman, Oboe
Lance Mathis, Timpani
Isabel Orrison, Clarinet
David Rector, French Horn
Alex Rossow, Clarinet
Emma Seay, Clarinet
Dylan Sneed, Alto Saxophone
Thomas Taylor, Clarinet
William Tran, Bassoon
Drake Tucker, Tuba
Jackson Yeats, Trumpet

Clarinet Choir: Michael Drew, Cierra Irving, Isabel Orrison, Audrey Roemerman, Alex Rossow, Emma Seay, Thomas Taylor, Alyssa Varnell
Trombone Quartet: Noah Burnett, Andrew Cash, Kali Christopher, Elise Emory
Trombone Quintet: Keeley Brunner, Will Cash, Sarah Jarvis, Blake Tonquest, Sam White
Brass Quintet: Lane Bettis, Elise Emory, Levi Moyer, David Rector, Daisy Shadley
Brass Sextet: Noah Burnett, Levi Moyer, David Rector, Shyla Satterwhite, Blake Tonquest, Sierra Weiss

OSSAA State Solo/Ensemble Festival: Superior Achievement
Kaitlyn Barnes, Flute
Keaton Cissell, Marimba
Annelise Hyunh, Flute
Audrey Greeson, Clarinet
Evan Grim, Marimba
Alex Moyer, Alto Saxophone
Vanshika Patel, Marimba
Cassidy Prag, Flute
Abigail Ren, Clarinet
Destiny Reyes, Flute
Jarod Searcy, Snare Drum
Anabel Topor, Flute
Xavier Wililams, Clarinet

Flute Trio: Abhi Narayanan, Cassidy Prag, Kaylee Smith 
Flute Trio: Annelise Hyunh, Emily Nguyen, Destiny Reyes
Flute Quartet: Robyn Bigbee, Anna Hemm, Haley Riggins, Piper Stokes
Flute Quartet: Kaitlyn Barnes, Anna Chekchakova, Destiny Reyes, Carly Tate
Clarinet Trio: Audrey Greeson, Abigail Ren, Xavier Williams
Clarinet Quartet: Audrey Greeson, Abigail Ren, Morgan Tate, Xavier Williams
Saxophone Quartet: David Elmore, Zander DesJardins, Jacob Rhodes Dylan Sneed
Saxophone Quartet: Kyler Crissinger, Addison Johnson, Lloyd Kibuka, Evan Xaio
Woodwind Trio: Emily Nguyen, Casey Piercy, Xavier Williams
Woodwind Choir: Nieava Carrera, Matthew Deerdoff, Anna Hemm, Audrey Greeson, Saylor Hampton, Trey Mandrell, Destiny Reyes, Haley Riggins, Jordan Roberts, Daisy Shadley, Kyle Shanahan, Dylan Sneed, William Tran, Jessica Tuttle, Mikayla Wallace, Xavier Williams, Evan Xaio
Trumpet Quartet: Corinne Bell, Autumn Duncan, Jorge Escalera, Alex Etchison
Brass Quartet: Kali Christopher, Elise Emory, Jake Kelley, Josh Villio

OSSAA State Solo/Ensemble Festival: Excellent Achievement
Corinne Bell, Trumpet
Annie Smith, Marimba
Saxophone Quartet: Matthew Deerdoff, Saylor Hampton, Alex Moyer, Kyle Shanahan

NBDA All-District Jr. High Members & Alternates

Ameer Abouhassoun Anahei Acuna Zachary Almeida
Sofie Anderson Marbella Barrios Caleb Barrows
Brayden Best Kiefer Boyd Jason Boydstun
Travis Breitzke Nicholas Bremer Colby Brister
Ryane Brunner Chase Call Kimberly Cardiel
Aiden Carrera Serena Chavez Emily Cho
Rayan Choudhary Isabella Cliff Malachi Cliff
Kyler Crissinger Jackson Crowley Jessica Dao
Jackson deGraffenried Zander DesJardins Hallie Dewald
Salyse Dillihay Michael Drew Alex Duran
Maria Eduarda Figueira Lydia Finch Owen Flynt
Luke Foster Ashaylee Gaines Camila Garcete Silva
Edith Geier Eva Gonzalez Isaiah Gonzalez
Micah Griffiths Sarah Gutierrez Matthew Harris
James Hayes Andres Hermosillo Murrieta Ivan Herrera
Belal Hossain Lauryn Huey Annelise Huynh
Belen Ibarra Tanner Jarvis Addyson Jones
Sydnie Jordan David Kolb Breanna Leach
Ashlyn Ludwig Darcy Lybarger Nathaniel Maher
Tycreana Mays Delaney Gabriel McClain Destiny Miller
Chelsey Molina Portillo Shelby Morton Jacquez Nagashima
Vy Nguyen Asher Novak Damisola Olaosebikan
Isabel Orrison Jett Ors Oluwajuwuralo Oyedele
Vanshika Patel Chamaiya Payne Thomas Pearson
Dustin Pham Ranen Porter Nichole Rains
Alexander Raza Gabriella Reed Destiny Reyes
Dion Reyes Shaun Riggins Kevin Roach
Clarence Robinson Gabby Rodriguez Alexander Rossow
Iain Rowe Bradley Rupert Ryan Sammons
Cameron Sarey Emma Seay Samira Shwiyat
Markenna Sims Ryan Smith Dylan Sneed
Mark Solla Gabriel Sorrels Abigail Tan
Matthew Tate Thomas Taylor Jack Timmons
Sean Tonquest Abel Torres William Tran
Harish Vaithianathan Kaleb Weatherford Adin Whitley
Danielle Willems Jaden Willis Andy Xiao
Samantha Yau Jayden Yeager Brewer Jack Zardus
Kaitlyn Ziegenbein    


NBDA All-District High School Members & Alternates

Isabella Aguilar Kaitlyn Barnes Courtney Bloom
Ayva Boswell Francisco Nieava Carrera
Jacob Castaneda Anna Chekachkova Zoey Christiansen
Jeffrey Davison Tony Dong Benjamin Edwards
Jorge Escalera Jakson Friday Audrey Greeson
Evan Grim Olivia Hall Saylor Hampton
Anna Hemm Jaydah James Jennifer Jang
Amelia Kannon Megan Kessler Tristan Kilmer
Joshua Kroll Jacob Lieberman Alan Liu
Mason McClain Alexander Moyer Emily Nguyen
Casey Piercy Cassidy Prag Abigail Ren
Jenesis Reyes Jacob Rhodes Marco Roach
Jordan Roberts Breanna Rodrequez Tyler Rossow
Daisy Shadley Kyle Shanahn Annie Smith
Carly Tate Morgan Tate Blake Tonquest
Anthony Vang Xavier Williams  

 


2019 ANNUAL UNION HIGH SCHOOL BAND & GUARD AWARDS

CONCERT BAND #3 MOST IMPROVED MEMBER
Ahtziry Herrera

CONCERT BAND #3 OUTSTANDING MEMBERS
Carlos Vasquez

J.V. WINTER GUARD MOST IMPROVED MEMBER
Savannah Greeno

J.V. WINTER GUARD OUTSTANDING MEMBER
Katrina Parker

CONCERT BAND #2 MOST IMPROVED MEMBER
Emma Plunkett

CONCERT BAND #2 OUTSTANDING MEMBERS
Andrew Maulden

JAZZ ENSEMBLE II OUTSTANDING MEMBER
Samuel White

JAZZ ENSEMBLE I OUTSTANDING MEMBER
Carly Tate

CONCERT BAND #1 OUTSTANDING MEMBERS
Angela Lohr
Hayden Chilcoat

FALL GUARD MOST IMPROVED MEMBER
Olivia Hall

FALL GUARD OUTSTANDING MEMBER
Abigail Ames

SYMPHONIC BAND #2 MOST IMPROVED MEMBER
Will Tran

SYMPHONIC BAND #2 OUTSTANDING MEMBER
Destiny Reyes

VARSITY WINTER GUARD MOST IMPROVED MEMBER
Aaron Gutierrez

VARSITY GUARD OUTSTANDING MEMBER
Alexis Austin

SYMPHONIC BAND #1 OUTSTANDING MEMBERs
Jenesis Reyes
Corinne Bell

WIND ENSEMBLE OUTSTANDING MEMBERS
Xavier Williams
Alex Moyer

MARCHING BAND OUTSTANDING MEMBERS
Robyn Bigbee
Jordan Roberts

OUTSTANDING FRESHMEN MEMBERS
Vanshika Patel
Nicholas Bremer

OUTSTANDING CITIZENSHIP
Jackson Yeats
Kali Christopher

OUTSTANDING SOPHOMORE MEMBERS
Courtney Bloom
Noah Burnett

OUTSTANDING SERVICE
Trey Mandrell
Alex Etchison

OUTSTANDING JUNIOR MEMBERS
Keaton Cissell
Matthew Deerdoff
Saylor Hampton
Amelia Kannon

OUTSTANDING STUDENT LEADERSHIP
Jorge Escalera
Nathan Bremer

OUTSTANDING BRASS MUSICIAN
Benjamin Edwards

OUTSTANDING PERCUSSION MUSICIAN
Evan Grim

OUTSTANDING WOODWIND MUSICIAN
Audrey Greeson

OUTSTANDING SENIOR MEMBERS
Jaun Pablo Cardenas
Autumn Duncan

LOUIS ARMSTRONG OUTSTANDING JAZZ MUSICIAN
Benjamin Francis

KIT STEPHENS ESPRIT D'CORPS AWARD
Erendira Salvador

DAVID ANDERSON MEMORIAL AWARD
Jaden Riddle

SEMPER FIDELIS OUTSTANDING BAND MEMBER AWARD
Haley Riggins

JOHN PHILIP SOUSA OUTSTANDING MUSICIAN
Jeffrey Davison

Photo Gallery

photo gallery preview image