Union Bands Logo

'17 Student Awards

OSSAA District Superior Achievement: Soloists
Joshua Anderson
Micaela Andreo
Shamara Arias
Juan Cardenas
Keaton Cissell

Trevor Crawford
Christopher Dahnke
Tommy Dan
Jeffrey Davison
Garrett Dwyer
Mason Egermeier
Jakson Friday
Max Gruenwald
Krista McKelvey
Alex Moyer
Mallory Mysse
Alicia Pacilio
Connor Prag
Austin Shelton
Matthew Simpson
Deborah Soloman
Shelby Steward
Charlotte Sager
Sam White
Braden Wolf

OSSAA District Superior Achievement: Ensembles
Clarinet Trio: Mallory Mysse, Sarah OsmanEllyssa Sager
Brass Trio: Max Gruenwald, Charlotte Sager, Doug Tumilty
Sax Quartet: Mason Craine, Aaron Parrott, Haley Merrick, Ryan Holcomb
Clarinet Quartet: Alicia Pacilio, Morgan Marquis, Audrey Greeson, Lidya Solomon
Trombone Quartet: Jeffrey Davison, Braden Cerny, Nolan Seratt, Derek Stahl
Brass Quintet: Matthew Simpson, Victor Horton, Sean Mobley, Doug Tumilty, Max Gruenwald

Clarinet Trio: Asbel Ortega, Jordan Roberts, Tommy Dan
Clarinet Trio: Braden Wolf, Connor Prag, Mason Egermeier
Flute Trio: Alyssa Brewer, Krista McKelvey, Micaela Andreo

OSSAA District Excellent Achievement: Soloists
Kenny Brown
Zoey Christiansen
Juan Pablo Cardenas
Audrey Greeson
Tristan Kilmer
Jacob Lieberman
Jenesis Reyes
Haley Riggins
Kaylee Smith
Jami Stutzman
Doug Tumilty


OSSAA State Superior Achievement: Soloists
Shamara Arias
Keaton Cissell
Christopher Dahnke
Jeffrey Davison
Garett Dwyer
Krista McKelvey
Alex Moyer
Connor Prag
Deborah Solomon
Shelby Steward
Sam White
Braden Wolf

OSSAA State Superior Achievement: Ensembles
Brass Quintet: Matthew Simpson, Victor Horton, Sean Mobley, Doug Tumilty, Max Gruenwald
Clarinet Trio: Asbel Ortega, Jordan Roberts, Tommy Dan
Clarinet Quartet: Alicia Pacilio, Morgan Marquis, Audrey Greeson, Lidya Solomon
Clarinet Trio: Braden Wolf, Connor Prag, Mason Egermeier
Sax Quartet: Mason Craine, Aaron Parrott, Haley Merrick, Ryan Holcomb
Flute Trio: Alyssa Brewer, Krista McKelvey, Micaela Andreo
Trombone Quartet: Jeffrey Davison, Braden Cerny, Nolan Seratt, Derek Stahl

OSSAA State Excellent Achievement: Soloists
Joshua Anderson
Mason Egermeier
Matthew Simpson


2017 UNION HIGH SCHOOL BAND & GUARD ANNUAL AWARDS

OUTSTANDING JAZZ BAND II MEMBER  
Garrett Stokes

OUTSTANDING JAZZ BAND I MEMBER 
Reid Rector

MOST IMPROVED COLOR GUARD MEMBER
Taylor Campbell

OUTSTANDING COLOR GUARD MEMBER 
Sarah Abu-Saleh

MOST IMPROVED ‘A’ WINTER GUARD MEMBERS 
Elixiva Marcum

OUTSTANDING ‘A’ WINTER GUARD MEMBER
Emma Motley

MOST IMPROVED ‘OPEN’ WINTER GUARD MEMBER 
Hector Lopez

OUTSTANDING ‘OPEN’ WINTER GUARD MEMBER
Grace Propst

OUTSTANDING CONCERT BAND 3 MEMBERS
Jonathan Vaughan & Tony Vang

OUTSTANDING CONCERT BAND 2 MEMBERS 
Most Improved: Matthew Deerdoff
Citizenship: Reety Erwin
Outstanding Members: Austin Shelton & Keaton Cissell

OUTSTANDING CONCERT BAND 1 MEMBERS  
Citizenship: Carissa Deyo
Woodwinds: Jacob Lieberman
Brass: Sam White
Percussion: Chase Greeno

OUTSTANDING SYMPHONIC BAND MEMBER  
Hannah Kunzie

OUTSTANDING WIND ENSEMBLE MEMBERS  
Citizenship: ShelbyJo Steward
Woodwinds: Alyssa Brewer
Brass: Max Gruenwald
Percussion: Jarrett Stites

OUTSTANDING MARCHING BAND MEMBERS  
Michael Riley & Debbie Solomon

OUTSTANDING STUDENT LEADERSHIP 
Drew Maher & Mamie Kannon

OUTSTANDING SERVICE
Wyatt Ballenger & Mallory King

OUTSTANDING BRASS MUSICIAN 
Jakob Friday

OUTSTANDING PERCUSSION MUSICIAN
Garett Dwyer

OUTSTANDING WOODWIND MUSICIAN 
Connor Prag

OUTSTANDING FRESHMEN MEMBERS 
Alex Moyer & Corinne Bell

OUTSTANDING SOPHOMORE MEMBERS 
Audrey Greeson & Jeffrey Davison

OUTSTANDING JUNIOR MEMBERS  
Mason Egermeier & Tara Meeker

SENIOR RECOGNITION & OUTSTANDING SENIOR MEMBERS 
Chris Dahnke & Haley Merrick

LOUIS ARMSTRONG OUTSTANDING JAZZ MUSICIAN AWARD
A.J. Slaughter

KIT STEPHENS ESPRIT D’CORPS AWARD 
Peter Wetherbee

DAVID ANDERSON MEMORIAL AWARD 
Trevor Crawford

SEMPER FI OUTSTANDING BAND MEMBER AWARD 
Aaron Parrott

JOHN PHILIP SOUSA OUTSTANDING MUSICIAN AWARD  
Braden Wolf

Photo Gallery

photo gallery preview image